Share

Şişkinliği Önleyen Yiyecekler

Dönem dönem birçok kişi karın bölgesinde oluşan şişkinlikten şikâyetçi olmuştur. Vücudumuza aldığımız besinlerin bu şişkinle doğrudan alakası bulunmaktadır.

Tüketilen besinlerin kimi karın bölgesinde şişkinlik hissi verirken, kimi besinlerde bu şişkinliği azalttırmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre şişkinlik yapan besinler ve şişkinliği azaltan besinler tespit edilmiştir. Buna göre şişkinlik yapan besinlerden uzak durabilir ve bu sayede de şişkinlik hissinden kurtulmuş olursunuz. Yemek sonrasında eğer rahat ve huzurlu olmak istiyorsanız yediklerinizi az az yemenin gerekmektedir. Şişkinlik veren yiyeceklerinde ve şişkinliği giderici yiyeceklerin tüketildiğinde fazlasından kaçınmak gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu besinlerde de fazlalar zararlı olmaktadır.

Şişkinliğe neden olan besinler

·         Sakız,

·         İşlem görmüş etler,

·         Konserve de yer alan besinler,

·         Çiğ tüketilen brokoli,

·         Kızartması yapılmış yiyecekler,

·         Tam tahıllı ekmekler,

·         Yumurta,

·         Soda,

·         Süt,

·         Dondurma,

·         Bira,

·         Soslu gıdalar,

·         Erik,

 

Bu besinleri düzensiz ve aşırıya kaçarak tükettiğiniz de şişkinlik hissini yaşarsınız. Bunları az tüketerek şişkinlik hissinden kurtulmak mümkün. Peki, bunları ya da diğer saymadıklarımız ama şişkinlik yapan besinleri tüketmiş ve şişkinliğiniz varsa ne yapmalısınız ve hangi besinleri tüketerek bu şişkinlik hissinden kurtulabilirsiniz.

Şişkinliğe iyi gelen besinler

·         Öncelikle ne yerseniz yiyin ama mutlaka besinleri tüketirken hızlı yemekten sakının. Hızlı tüketim de şişkinlik hissi vermektedir.

·         Sindirmeye yarayan bitkileri yemeklerinize koyarak şişkinliğinizi başlamadan bitirebilirsiniz. Kimyon, tarçın, rezene ve sarımsak sadece birkaçıdır.

·         Nane çayı, şişkinlik hissedeler için oldukça faydalı bir besindir ve şişkinliği gidermekte etkilidir.

·         Sebzelerin önemi de oldukça fazladır. Salatalık, pırasa ve ıspanak şişkinlik hissini hafifletir.

·         Pişmiş sebzenin sindirimi kolaylaştırması nedeni ile pişmiş sebze şişkinlik hissi duymanızı başlamadan engelleyecektir.

·         Probiyotiği zengin olan besinleri tüketmekte bağırsaklarınıza iyi geleceğinden şişkinlik hissi duymanızı engelleyecektir.

Sağlıklı yaşam için yemek sonrası da kendinizi iyi hissetmeniz gerekmektedir. Bunun için de aşırı besin tüketmekten ve şişkinlik hissini verecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Karın bölgenizde oluşan şişkinliği gidermek için yapılan araştırmalarda Muz’un, Papatya’nın, Somon balığının, Karpuz’un, yoğurt ’un şişkinliği giderdiği tespit edilmiştir.

Leave A Comment

İletişime Geçin