Share

Sağlığınız İçin Uyku Saatlerinize Önem Gösterin

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, 8 saatten az uyuyanların felç olma oranı %22 azalırken, 8 saatten fazla uyuyanların ise felç olma oranları %146 arttığı tespit edilmiştir.

Uyku saati üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki uyku düzeninin önemi oldukça önemli. Uyku saatinin artması da kısalması da sağlıklı bir yaşam için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle New York Üniversitesi Tıp Fakültesi, Amerika da yaptığı geniş çaplı araştırma da önemli verilere ulaşmıştır. 290 bin farklı kişi üzerinde yapılan araştırmalar günde 7 saat ile 8 saat arasında uyuyanların felç riskinin düşük olduğunu tespit ettiler. Aksine 8 saatten fazla uyuyanların ise bu riskin %146 oranında arttığını tespit edilmiştir. Günde 7 saatten az uyku düzeni olan kişilerin ise bu riski %22 olduğu görülmüştür.

Uyku sağlıklı bir hayat için önemli

Günümüzde birçok araştırma gösteriyor ki, uyku düzenleri vücut sağlığı açısından çok önemli. Özellikle de günümüz hastalığı olan aşırı ve fazla kilonun da nedenlerinden biri uyku düzensizliğidir. Gün içinde eğer uyku düzeninize bir dengesizlik var ise asabi olabilir ya da kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Uzmanlar uyku düzeninin her fırsatta önemine vurgu yapmaktadırlar.

8 saatten az uyumanın ve 8 saatten fazla uyumanın felç riskini tespit eden uzmanlar, düzenli uyku düzeninin sağlanması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar.  Felçten korunmanın ve bu riskten kurtulmanın en önemli faktörlerinden biri spor yapmaktadır. Uykunun tetiklediği felç riskini engellemek için düzenli uyku saatlerinin oluşturulması gerekmekte ve düzenli olarak spor yapılmalıdır.

Felç nedir?

Beyin damarlarına giden bir damarın hiç beklenmedik bir anda aniden tıkanması ve beyne giden kan akımının durması ya da tıkanması ile oluşan bir durumdur. Felçten korunmanın en iyi ve etkili yollarından biri düzenli spor ve uyku saatlerine uymaktır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, hafta da en az 3 en fazla 6 kez 30 dakika spor yapmanın bu riski ortadan kaldırdığını göstermektedir. Sadece spor değil uyku düzeni ile bu hastalıktan kendinizi koruyabilir ve sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Leave A Comment

İletişime Geçin