Share

Günlük Yaşamdaki Problemlerle Mücadele İçin 9 Pratik Tavsiye

Stres verici olaylara ya da etkenlere hepimiz maruz kalıyoruz. Sorunsuz bir yaşam maalesef mümkün değil. Önemli olan bu tür durumların etkilerini en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak. Bunun için de sorunlarla başa çıkabilme becerilerimizi geliştirebilmemiz gerek. James Robert Brown çok güzel bir söz söylemiş “Mutluluk sorunsuz bir yaşam değil, sorunlarla başa çıkabilme yeteneği demektir.” O halde biz de sorunsuz bir yaşam değil, sorunlarla başa çıkabilme yeteneği ve gücü istemeliyiz. Zira sorunsuz bir yaşam mümkün değil fakat onlarla mücadele etmek mümkündür. Peki sorunlarla nasıl baş edebiliriz?

 

1-Bunun için öncelikle yaşadığımız olay veya durum karşısında ne hissettiğimizi, yani duygumuzu fark edebilmemiz gerekir. Duygularımızı fark edebilmek ve kabul edebilmek önemlidir.

2-Sorunların ne olduğunu, bunun neden ve kimin için sorun olduğunu saptamak, sonrasında da seçeneklerimizi gözden geçirmek ve ona göre eyleme geçmek daha doğru olacaktır.

3-Sorunlarla baş etmede esnek olmak gerekir. Her zamanki yöntemler her zaman işler diye bir kural yok. Bazen farklı çözüm yolları keşfetmemiz, denememiz gerekebilir.

4-Sorunlarla baş etmede gevşeme egzersizlerinin, doğru nefes alıp vermenin de önemini yadsımamak gerek. Sorunla karşılaştığımızda ondan biraz uzaklaşıp gevşeme egzersizlerini yaptığımızda sorunlar ilk baştaki kadar büyük görünmeyecek, hatta çözüm yolunu bulmamızı kolaylaştıracaktır.

5-Sevdiklerimizle vakit geçirmek, kendimize zaman ayırmak, keyif aldığımız aktivitelere zaman ayırmak veya yeni hobiler keşfetmek de sorunlarla baş edebilmemizi kolaylaştırır. Sorunlarla karşılaştığımızda genelde öncelikle bunları ihmal ediyoruz, halbuki sürdürmeye devam etmemiz bize daha fazla yardımcı olacaktır.

6-Sorunlarla karşılaştığımızda bazen yardım istemekten çekinmemeliyiz. Sorunları mutlaka kendimiz çözmemiz gerekmiyor. Yardım istemek bir güçsüzlük göstergesi değildir. Aksine gerektiğinde yardım isteyebilmek cesaret ve farkındalık sahibi olmanın göstergesidir.

7-Başkalarının benzer sorunlarla karşılaştığında nasıl baş ettiğini, hangi yöntemleri kullandığını öğrenmek de fayda sağlar.

8-Kendimizi kapatıp, savunma sistemine geçmemeye çalışmalıyız. Çünkü bu bizim aksine gücümüzü kaybetmemize yol açar. Oysa ki gücümüze ihtiyacımız var, bu nedenle algılarımızı açık tutmaya çalışmalı ve sorunlarla yüzleşmeliyiz.

9-Bu yöntemlerle de sorunlarla baş etmede zorlandığınızı düşünüyorsanız psikolojik bir destek almayı da düşünebilirsiniz. Ne demiştik, gerektiğinde yardım istemekten çekinmemeliyiz.

Leave A Comment

İletişime Geçin