Share

Diş Çürüklerini Nasıl Önleriz?

Diş çürüklerinden kurtulmak için yapmanız gereken yemek sonrası dişlerinizin bakımıdır. Ksilitol alarak diş çürümelerinin önüne geçebilir ve diş çürümelerine karşı dişlerinizi koruyabilirsiniz.

Her yemekten sonra yarım çay kaşığı ksilitol alınması ile dişlerinizi çürümelere karşı koruyabilirsiniz. Üstelik tadı da herkesin seveceği bir tat olan şeker gibi olması da ilginç bir tesadüf. Ayrıca tadı şeker gibi olmasına rağmen kalori içermez ve kan şekerinizi de yükseltmez. Diş sağlığı için etkili olan bu madde birçok uzman tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Nasıl Tüketilir Ya Da Kullanılır?

Her yemekten sonra kullanarak diş çürümelerinin önüne geçebilirsiniz. Şekere benzeyen görünümü ile ksilitol görüntü olarak da şekeri anımsatmaktadır. Yemek sonralarında bir çay kaşığının yarısı kadar ağıza alarak kullanıyorsunuz. Ağızınıza aldığınız bu maddeyi bir dakika kadar ağızınızda bekletiyorsunuz, ancak kesinlikle yutmuyorsunuz. Diş çürümelerinin en büyük nedenlerinden biri ağızda bulunan tükürük bezlerinin kuru kalması ve tükürük yeteri kadar üretememesidir. Bu madde ile tükürük bezleriniz harekete geçerek ağız içi kuruluğu yok etmektedir.

Diş Yüzeylerini Pürüzsüz Yapar

Bir dakika boyunca ağıza alınan ksilitol, düzenli olarak olması gerektiği gibi kullanıldığında kalsiyum fosfat ile diş yüzeyleri pürüzsüz bir hale kavuşur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların sonucunda düzenli bir şekilde ksilitol kullanımı diş çürümelerine ve sağlıklı dişlere kavuşmada oldukça etkili olduğu saptanmıştır.

Diş Sağlının Önemi

Günümüzde dişlere olan önem ve ilgi eskiye göre daha fazla artmıştır. Ancak ne kadar dikkat edersek edelim diş çürükleri ve diş hastalıkları olabilmektedir. Bunun içinde dişlerin bakımı için yemek sonrası dişlerin temizlenmesi gerekmektedir. Dişleri fırçalamak diş bakımının yapılması gereken en önemli bakımlarından birdir. Ayrıca uzmanlar yaptıkları araştırmalarda ksilitol, için çok olumlu ifadelerde bulunmaktadırlar. Ağıza alınarak kullanılan bu madde ile dişlerinizi bakterilerden koruyabilir ve diş sağlınızı olması gerektiği gibi bakımını yapmış olabilirsiniz. Üstelik tüketimi kolay ve basit olan bu besini bir çay kaşığının yarısı kadar ağıza alarak bir dakika kadar bekletiyorsunuz. Bu süre sonrasında ağızınızı güzelce çalkalayarak günlük bakımınızı yapmış oluyorsunuz.

Leave A Comment

İletişime Geçin