Share

Ağız Kokusunu Önleyen Besinler

İnsanoğlu var olduğundan beri ağız kokusundan şikâyetçi olmuştur ve ağız kokusunu gidermek için çeşitli yöntemler denenmiştir. Günümüzde ağız kokusundan şikâyetçi olmayan neredeyse yok. Ağız kokusu karşımızda ki kişiyi rahatsız ederken, aynı zamanda bu sıkıntıyı yaşayanları da rahatsız etmektedir.

Ağzı kokan biri konuşurken eğer bunun farkındaysa, karşısında ki kişiyi rahatsız etmemek adına elleri ile ağızını kapatarak konuşmaya çalışır. Bu da önemli görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasına varan durumların oluşmasına neden olmaktadır. Diş hekimi ve Protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ağız kokularının nedenleri olarak şunları göstermektedir.

• Diş çürükleri,

• Ağız kuruluğu,

• Ağız içi enfeksiyonlar,

• Mide rahatsızlıkları,

• Açlık,
Bu gibi nedenlerin ağız kokusu oluşturduğunu ileri sürmektedir. Ağız kokusunu gidermenin formülü olarak da, yoğurt tüketilmesini önermekte ve yoğurdun ağız kokularını gidermekte etkili olduğunu ileri sürmektedir.

Sabahları Ağız Kokusu Neden Kaynaklanmaktadır?

Ağız kokusunun nedenlerini araştıran uzmanlar, tükürük bezlerinin faktörlerini incelemişleridir. Tükürük salgılayan ve bu salgınında içeri gitmesinde görevli olduğunu görmüşlerdir. Özellikle de geceleri tükürük bezleri görevlerini yerine getirmezler ve sabaha kadar ağız içinde tükürük kalmaz. Ağız içi kuru olması nedeni ile sabah kalktığınızda genellikle birçok kişinin ağızı kokar. Bunun nedeni de tükürük bezlerinin gece çalışmamasıdır.

Ağız Kokusu Neden Meydana Gelmektedir?

Yemeklerden sonra diş aralarında kalan yiyecekler zamanla bakteri oluşturmakta ve bu bakterilerde zaman içinde ağızda koku oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, diş hastalıkları ve çürüklerinde tedavi edilmediğinde ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Karaciğer yetmezliği, alerjik enfeksiyonlar ve sinüs gibi hastalıklarda ağız kokusuna neden olabilmektedir. Gün içinde yenen yemeklerden ve tüketilen besinlere kadar birçok sebepten dolayı ağız kokusu oluşmaktadır. Ağız kokusunu geçici olarak ağızı güzel kokmasını sağlayan kokular ile değiştirebiliyoruz.

Peki, ağız kokusunu gidermenin doğal yolları mevcut mudur?

Ağız Kokusunu Gideren Besinler Nelerdir?

Ağız kokusu birçok kişi için hoş karşılanmayan bir durumdur. Ağız kokusu yaşayan biri bunu besinlerle nasıl giderebilir. Uzmanlar bu konuda yaptıkları açıklamalarda eczanelerde satılan ve doğal olan nane aromalı ağız gargaralarını önerdiği gibi ayrıca şunları da önermektedirler. Yemeklere nane atmanın ağız kokusunu gidereceğini ya da ağız kokusu olduğunda nane tüketilebileceğini öneriyor. Yemeklere maydanoz atmanın da ağız kokusunun önüne geçecek besinler olarak gösterilmektedir.

Ağız kokusunu engellemek için düzenli olarak dişlerimizi olması gerektiği gibi fırçalamanın gerektiğini savunan uzmanlar, ayrıca protez diş kullananlarında bunların bakımlarını yapmaları gerektiğini vurgulamaktadırlar. Bol su tüketiminin de ağız kokularını azaltacağını söyleyen uzmanlar tükürük bezinin az tükürük üretmesinin de koku yaptığını vurgulamaktadırlar. Bol su tüketiminin de ağız kokusunu engellediğini söyleyen uzmanlar günlük en az 2 litre su tüketiminin önemine vurgu yapmaktadırlar. Kuruyan ağız içinin zaman için de koku yapması

Leave A Comment

İletişime Geçin